Как се третира хрема и запушен нос?

КАК СЕ ТРЕТИРА ХРЕМА И ЗАПУШЕН НОС?

Теа Александрова

Д-р Теа Александрова, Детско отделение УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов"

icon2

viber_image_2023-03-07_15-48-54-044

image2

Хрема при малки бебета Хрема при подрастващи деца Препоръките


Ако вече сте попадали на жаргонния израз „сополит“, то значи сте се сблъскали челно с любимите на родителите на малки бебета и на подрастващи деца - сополи. От леки, прозрачни, почти незабележими и нетечащи, до гъсти, зелени, жълти, в силно разтеглива и лепкава форма сополите могат да внесат повече тревожност в семейството, отколкото сме си представяли. Каквито и да са онези, които в момента Ви тормозят, със сигурност не са приятни. Сега ще Ви разкажа за това кога хремата и течащият нос не са притеснителни и можем да изчакаме и кога трябва да действаме.

 image1Хрема и течащ нос при малки бебета

 
Защо сополите при бебетата са проблем?
Дихателните пътища на бебенцата и на кърмачетата са доста по-мънички и по-тесни от тези на по-големите деца. Естествено отчистващият механизъм на епитела, който се намира в дихателните пътища, все още е незрял и кашлечният рефлекс не е напълно развит. Тези важни физиологични детайли са предпоставки за това бебето да не успява лесно да се освобождава от натрупаните секрети и да се образува назална конгестия.
Затова една обикновена хрема и един невинен сопол могат да бъдат сериозен проблем и да затрудняват храненето на малкото бебе. Ако това се случи, бебето е в опасност най-вече от обезводняване, тъй като през кърмата или адаптираното мляко то набавя хранителни елементи, но и течности за оптималното функциониране и развитие на организма. Затрудненото дишане е следващата опасност след обезводняването.
Ако все пак бебето се храни добре?
Ако пелените продължават да са все така обилно напишкани, бебето наддава добре и изяжда очакваното от Вас количество мляко, тогава запушеното носле може да бъде само част от фона, но не и водещ фактор за тревожност и незабавни медицински мерки. Опитайте с физиологичен разтвор. Можете да накапвате в нослето с пипетка 2-3 пъти на ден, най-вече преди хранене или преди сън. Физиологичният разтвор помага на секретите да се втечнят, като именно по време на сукане или пиене от шише бебето често успява да ги придвижи надолу към хранопровода и да освободи нослето.
Хриптенето в носа, типично за новородените бебета и за бебета до 6-месечна възраст, създава дискомфорт и много често се отразява на съня, но по-рядко може да доведе до усложнения. 
Добрите практики
Вече споменахме за физиологичния разтвор. Той е сред най-честите препоръки на специалистите и това не е случайно. Физиологичният разтвор не може да навреди и с него не може да се предозира. Издърпването на секретите обаче може да нанесе сериозни щети върху крехката носна лигавица при бебетата. Колкото по-често и по-агресивно се издърпват сополите чрез най-различни „помощни“ средства, толкова повече се раздразва лигавицата и толкова по-големи количества секреция се произвеждат. Т.е. проблемът се задълбочава и се влиза в порочен кръг.
Трябва да използваме по-нежни методи за почистване и то в определени моменти от деня - преди хранене и преди сън е най-подходящото време за почистване на носа и помагане на бебето да диша. Когато приложим физиологичен разтвор в нослето преди кърмене или хранене от шише, последващите сукателни движения ще помогнат не бебето да самопочисти нослето от вече втечнените секрети, вследствие на физиологичния разтвор.
Когато бебето е легнало, в носоглътката се стичат секрети. Те много често водят до поява на кашлица или иначе казано - раздразват гърлото и се появява кашлечният рефлекс. Препоръчва се бебето да се слага в антирефлуксна поза - наклонено на 30 градуса, за да може секретите да не се стичат назад в гърлото и да позволят малко по-спокоен сън.
С какво да третираме?
В кърмаческа възраст сме особено ограничени откъм медикаменти, затова не се препоръчва самолечението. Освен споменатия физиологичен разтвор, свободно може да се използват и различните специализирани морски разтвори. Най-щадящите методи са онези, които не включват директен досег на бебето с препарата. Например дифузията на етерични масла, специално предназначение за въздействие върху новородени. Най-често в техния състав има евкалипт или ментол. Важно условие е да следвате точно указанията на опаковката и на производителя. Пречиствателите за въздух и овлажнителите също са чудесни опции.

 

 image5Хрема и течащ нос при подрастващи деца


За представите на всеки родител индивидуално неговото дете боледува прекалено често. Постоянно сме болни, от болест в болест, от вирус във вирус. Счита се за нормално обаче през есенно-зимния период, който предстои съвсем скоро, 6 до 8 пъти детето да боледува от респираторна инфекция като това не включва тежките респираторни заболявания, които налагат хоспитализация. 
Ако говорим за лека хрема, кашлица и респираторен дискомфорт, това спада към баналните инфекции, типични за яслената и градинската възраст. За децата в този период се очаква на всеки 2 до 4 седмици те да боледуват от леки респираторни инфекции.
Градинският сопол
Всяка една хрема тръгва от бистър секрет, който впоследствие се задълбочава - става по-гъст и по-лепкав. При наслагване на бактериално носителство и инфекция стигаме до жълто-зелени стичащи се и точещи се сополи. Именно тези зелени сополи са придобили славата на градинския сопол. Когато се наблюдават именно такъв цвят и такава консистенция, можем да считаме, че има бактериален растеж. Тогава се взема секрет за микробиологично изследване. Самолечението, особено с антибиотични капки, е силно непрепоръчително и дори вредно. Защо е така?
Неподходящо лечение
Когато прилагаме неподходящи антибиотични капки, които не са по антибиограма, най-често сополът не се изчиства дълго време. Това води до развитие на резистентност към въпросния антибиотик, което на по-късен етап превръща бактериите в резистентни към повече видове антибиотични препарати. И усложнява лечението не само на Вашето дете, но и на деца, с които то комуникира в детски колектив. Зелените сополи не са индикация за антибиотик, а са индикация за начало на микробиологично изследване и консултация със специалист.
Важно е да отбележим, че много антибиотични капки съдържат и кортикостероиди в състава си, които допълнително влошават здравината и устойчивостта на носната лигавица. За момента може да получите желания ефект, но в дългосрочен план лигавицата става по-ранима, по-тънка и по-чувствителна към бъдещи инфекции.
 

zapu[en nos

 image2Препоръките 

При първи признаци на хрема и течащ нос е важно да засилим естествения имунен отговор, което най-лесно може да стане с прием на витамин С. Това ще даде на левкоцитите питателни сили, с които да реагират на респираторната инфекция. Дали ще се развие температура или не зависи от състоянието на имунната система, като температурата е признак за това, че организмът се бори.


Промивки с чист физиологичен разтвор е сред най-щадящите методи. Това втечнява, почиства и защитава лигавицата като предотвратява назалната конгестия. Ако имате предписание за съдосвиващи препарати, внимателно следвайте рецептата, тъй като с тях има как да се прекали и при по-дълга употреба може да се получи обратен ефект.
Прахът вкъщи трябва да се минимизира с пречистватели за въздух. Овлажнителите и дифузерите също действат благоприятно за средата в дома и преборването на детето с вируси и инфекции. Има препарати, които се нанасят на гърдичките на децата, от които се изпаряват етерични масла в подходяща за възрастта комбинация. Най-често в тях се съдържат мента, лимон и евкалипт. На същия принцип действат и лепенките, които се слагат на леглото или на количката на детето. Инхалациите с физиологичен разтвор овлажняват носната лигавица и гъстите секрети изтичат по-лесно. Ако не разполагате с инхалатор, можете да изпарявате в помещението чай от лайка. 


Трайните решения изискват търпение и постоянство! Понякога в желанието си да ликвидираме напълно леките симптоми, задълбочаваме, вместо да облекчаваме общото състояние на здравето на детето. По отношение на хремите - важно е да се действа точно толкова, колкото е необходимо, за оптимален ефект. 
 

 

  • Статии

8 минути за четене



Оценка

Оценка

Бъдете първият, който ще оцени тази статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.